top of page
DSCN1941.JPG
IMG-20221101-WA0008.jpg

Co vás ve škole čeká

Text níže je napsaný populárně, můžete si ho večer užít při vínu. Vězte, že na moři se s muškovým prutem naučí velmi dobře  a rychle i začátečník. Na druhou stranu zkušený muškař-pstruhař musí přijmout některé novinky, které se musí přeučit a to mu také zabere nějaký čas. Tudíž, jsme zde pro každého, kdo si chce tropické moře užít na max. 

nutno editovat a pridat grafiku:

Níže uvedený postup je poplatný nejen pro pokročilé pstruhaře, ale i pro každého začínajícího rybáře či rybářku s touhou naučit se něco nového, co pak použije u moře na dovolené. Metodika stojí na celoživotních zkušenostech a průběžně ji upravuji a snad vylepšuji. Přináší obecný postup, jak lze průměrného rybáře naučit potřebným dovednostem, aby byl sebevědomý a dokázal na moři chytit ceněné ryby. Rozdíly mezi pstruhařinou a tropickou mořskou muškařinou (a také pro někoho jungle muškařinou) jsou zásadní. Jistě, každý má možnost roky hledat svoji vlastní cestu metodou pokus-omyl, nebo se přikloní k rychlejší cestě a nechá se naučit to podstatné. Níže uvedený postup bude pro vás upraven tak, aby se co nejrychleji došlo k vysněnému cíli:
zachytat si s mušákem na moři, užít si dovolenou na max.
Metodika je základem „Mořská muškařská škola“, dále jen škola nebo Akademie.

 

Cíle, které sledujeme: Získat vysokou úroveň znalostí, dovedností a chování:

  • Naučit se jaké ceněné ryby jsou, kdy a kde se dají najít a třeba pak chytit

  • Mít správné vybavení, rozumět a umět toto sestavit pro různé techniky mořského muškařiny na různé druhy ryb

  • Umět rychle, daleko a přesně nahodit, alespoň 20 m

  • Přilákat rybu správnou technikou stripování mušky

  • Dokázat zaseknout rybu ve většině záběrů, minimalizovat nepovedené záseky. Neutrhnout návazec při záseku. Nesekat prutem ale rukou, která stripuje šnůru.

  • Zvládnout management šnůry v těžkých situacích před a po záseku, zvláště pak v proudu/vlnách a na palubách malých lodí.

  • Správně zdolávat, zdolat a pustit rybu

    Dosažení výše uvedených cílů má smysl i když jedete sami na dovolenou a chcete chytit jednu bonefish, nebo, chcete-li utratit třeba sto tisíc Kč za regulérní muškařský výlet například na některém Seychelském ostrově, který je pro fly fishing určený.
     

Na samém začátku musíme upřesnit metodiku pro každého zvlášť, s ohledem na jeho zkušenosti a reálné cíle/možnosti. V každém případě je nutno počítat s tím, že to potrvá rok spíše dva, než cílů částečně dosáhnete. Uvedené cíle znějí automaticky,
ale zkušenosti z muškařských výprav ukazují, že i léta zkušení borci ví a oceňují každý dobrý trénink. Velká část praktického tréninku se musí provádět doma, na louce atp. Většina nutných dovedností se dá takto napilovat. Ale jakmile to zkusíte aplikovat před živou rybou, která se vám vydá za muškou, tak to je docela jiná liga. A na to je třeba si zvyknout v praxi na moři, to se přeskočit nedá.

Celý výukový příběh je rozdělen do tří etap. V první etapě dostanete základní informace o muškařině na moři a o rozdílech, které jsou oproti pstruhařině. Pokud se vám to zalíbí, je čas projít Etapou 2, která doplní vaše vybavení a kdy si zkusíte první „guided trip“, tedy regulérní muškařinu na moři s průvodcem. Jestli přijedete domů nadšeni, etapa III je pro vás, abyste si doplnili detailní informace a dovednosti. Na konci III etapy tvrdím, že budete mít osvojeno vše, co je uvedeno výše v odstavci „cíle“.

ETAPA I – chci se stát opravdu stát dobrým muškařem na moři? Chci si užívat  dovolené na moři a/nebo jinde v tropech s mušákem?

Cíl etapy: Mít základní AFTMA „osmičkové“ vybavení a dokázat chytit rybu na mořské mělčině (sea flat). Naučit se základní terminologii v anglickém jazyce.

Strávíme jednu hodinu (může to trvat déle než hodinu…) poznat vaše silné a slabé stránky. Je třeba uvést, že není nutná žádná vysoká úroveň ovládání muškařského prutu. Na moři je to hodně o něčem jiném a paradoxně pro mnoho profi-pstruhařů je například strip-set (zásek levou rukou) těžší zautomatizovat, než pro nováčka. Výsledkem této hodiny bude úprava metodiky pro vás a zadání domácího úkolu, co a jak moc je třeba trénovat na louce.

Za nějakou dobu se domluvíme na další technické hodině, abychom vyhodnotili váš progres a určili další trénink.

Výbava, kterou budete potřebovat:

Mořský prut, naviják, 30 lb backing a plovoucí šnůru #8. Dám vám nabídku na střední, nebo top sadu od značek Echo/prut, Shilton/naviják. Prut si ano můžete pořídit mořský jiný, v navijáku nedoporučuji experimentovat, více si načtěte zde shilton-navijaky.cz. V každém případě si váš alternativní nákup prosím dřív zkonzultujte, je to pro ochranu vaší investice.

Dál dostanete seznam věcí, které budete pro váš první soukromý výlet minimálně potřebovat. Obsahuje například fluoro návazce 16/20/30 Lb, batůžek na brodění, boty do moře, šortky, košili, záložní backing a šnůry, rukavice, brýle, kšiltovku, buff, mušky a tak dále.

Budete si muset pořídit sadu cca 20 „bonefish“ mušek a cca 20 mořských streamerů 5 - 7 cm. Můžete si to pořídit kdekoli na internetu. Pro týden chytání vám to bohatě postačí. Něco mušek utrhnete/ztratíte, nějaké budete chtít občasně obměňovat. O výběru mušek se můžeme poradit, ale v této fázi nelze udělat velkou chybu. Navíc mořské ryby nejsou nikterak moc vybíravé.  Větší problémy jsou rybu najít, rychle a přesně nahodit, správně stripovat a hlavně účinně zaseknout. To je jeden z hlavních rozdílů: na moři je třeba rybu najít, vidět – na rozdíl od našich vod, kde se většinou hází naslepo.

 

Až budete mít potřebné vybavení pohromadě, smluvíme si technickou hodinu, jak to vše skládat dohromady, tipy/triky, technika navazování mušek atd.

Nyní budete připraveni vyrazit na moře, bud sami nebo se mnou. Pohovoříme o variantách, kam a kdy lze v rozumné ceně jet jaké tam lze očekávat ryby a podle toho doladit detaily. Cílem této výpravy je ověřit si nabytou techniku, získat první reálné zkušenosti z moře a chytit si svoji první například bonefish, nebo trigerfish (viz obrázky) – tedy alespoň jednu ceněnou rybu. Vedle toho chytnete spoustu jiných ryb, které vám zaberou a které jsou dobré pro trénink a pro pobavení.

Váš první výlet s mušákem k moři musí být tam, kde se brodí mělčiny. Nejezděte nikam, kde budete týden s někým na lodi. Chytání z lodi není to, co se v této fázi potřebujete hlavně naučit: rozumět mělčinám s ohledem na příliv/odliv, najít rybu, přiblížit se, hodit, chytit, zdolat a pustit. To je cíl a to je to, co se na moři v muškařském sportu „počítá“. 

Pokud se vrátíte domů a budete dychtiví zažít si „to“ naplno, tak jsme první etapu zvládnuli. Nyní už budete sami vědět, jak velká je to výzva, chytat na moři na mušák. Kolik se toho ještě musíte naučit. A každé internetové vyhledání fráze „sea fly fishing“ vám zvedne adrenalin, protože uvidíte jak různé a jak velké ryby vás čekají.

Po I. Etapě dostanete Základní certifikát Akademie.

 

 

 

ETAPA II: Povýšit o zátěž #12 a vyrazit na první regulérní FF trip

Zvýšení zátěže a její zvládnutí je to podstatné nové v II. Etapě. Je nutno pořídit prut, naviják, šnůry, leadery, mušky na to podstatné: na GT / Giant Trevally, česky kranas. A tím pádem samozřejmě na ostatní velké ryby. Nicméně, GT je legendární ryba a každý, kdo chytá moře ji musí mít chycenou. A stojí to za to, to si můžete poznamenat.

Opět vám připravím nabídku na sestavu prut (Echo), naviják a backing (Shilton), šnůra bud v normální řadě, nebo profi řadě.

Vaše dovednosti a zkušenosti s házením osmičkou se vám nyní šiknou. Dvanáctka je ale super liga. Musíte ji doma poctivě trénovat. Tak dlouho až budete schopni s přestávkami házet třeba hodinu. Musíte zvládnout backhand i forehand. Naučím vás využívat páky, jak si dobře opřít prut o předloktí, aby házení nebylo tak těžké.

Pamatujte přitom alespoň na tyhle dvě základní věci:

  • Dejte extra čas šnůře, aby se stihnula rozbalit při back-castu, při hodu vzad.
    A to včetně návazce s muškou.

  • Tahejte rukou při hodu vpřed i vzad (double haul) až dolů k pasu.
    Ostatní triky si řekneme osobně.

Je to velký rozdíl v házení osmičkou a dvanáctkou. Bez důkladného tréninku ani nepomýšlejte na to, že byste vyrazili na ostrov lovit GT. Pokud vám přijde dvanáctka moc, ok, můžeme postoupit jenom na desítku a pak najít destinaci, kam pojedete s osmičkou a desítkou.

Ale pokud chcete hned zamířit na nějaký ostrov kdy tam jsou GT, tak musíte mít dvanáctku.

V této chvíli nás čeká technická hodina, jaké triky jsou potřeba znát na dobré sestavení těžkého prutu, jak se vážou silné koncové návazce z fluorokarbonu (100 Lb+). Dále je vhodné si říct detaily jak probíhá a co můžete očekávat na poctivém zájezdu, kde budete jeden ze 6 muškařů, budete s někým ve dvojici a každý den můžete očekávat jiného guida/průvodce.

Můžeme tedy hovořit kam a kdy vyrazit, s jakou společností a kolik to od nich stojí. Výhodou je že většinu z nich docela dobře znám, takže to zvažování bude kvalifikované.

 

V každém případě je potřeba počítat s náklady na cestu např. 1000 Euro + cena za týdenní zájezd 5+ tis Euro . Každá destinace nabízí jiné spektrum mořských ryb. Proto je nutné, aby příprava zejména mušek ale i dalších detailů zohledňovala kam a na jaké ryby se jede. Takže typicky v době, kdy je největší rozdíl mezi přílivem a odlivem (spring tide) a ryby jsou při chuti budete mít naplánovanou vaši první cestu. Mějme za cíl vytáhnout aspoň jednoho GT, nemusí to být obr, stačí takový jako je na obrázku. Ten prověří vás i vaši dvanáctkovou sestavu a dodá vám adrenalin na celý další rok.

Na tomto poctivém tripu poznáte, jak velká je to výzva chytat na moři na mušák nejen malé, ale i velké ryby. Je to krásný a poctivý sport, kterému s v ČR věnuje minimum lidí. Po vašem prvním samostatném zájezdu věřím, vím, že budete dychtiví pokračovat. Neznám vlastně nikoho, kdo by přestal.

 

ETAPA III – Staň se mistrem v muškařském sportu na moři.
 

Pamatujte jednu věc: kamkoli na světě přijedete s muškařským prutem a s tím, že jste z Česka, tak na vás zasvěcení muškařskému sportu budou hledět s očekáváním, ŽE TO UMÍTE. Za to vděčíme našim reprošům, protože stále vozí ze všech možných světových šampionátů medaile. A je ano dobře toto očekávání naplnit. Je to vždycky zkouška: nové prostředí, jiné lodě, jiné ryby, … Ale to všechno se čekalo a na to všechno jste, resp. budete připraveni.

Vaše ambice je jasná: Stát se plnohodnotným muškařem na moři.

To v první chvíli znamená, že je třeba doplnit výzbroj o váhu 10. Jasně že jsou ještě váhy 9 a 11, ale z praktických důvodů doporučuji vystačit se sudými váhami 8, 10 a 12. Je tomu tak proto, že každou váhu je potřeba cílově zálohovat, mít tedy 2x8, 2x10 a 2x12. a to znamená pruty, navijáky, šnůry.  Pokud si to zkomplikujete ještě o další váhy 9 a 11 OK, ale pak v tom můžete mít hromadu peněz a mít všechno 2x se nejeví jako ekonomické a hlavně, podle mě, není to potřeba.

Zálohování prutů je věřte mi zásadní. Viděl jsem několikrát zničit prut/naviják první den na zájezdu který stál tisíce dolarů. Byl jsem na lodi s kamarádem z Anglie, který druhý den na ostrově přišel o kompletní novou výbavu 12, kdy mu to GT celé lehce zamotané vytrhnul z ruky a už to svištělo do hloubky. Zlomit prut, zničit naviják při pádu o skálu, přeříznout šnůru o korály je obvyklé a nejde se tomu zcela vyhnout. A pak jste odkázáni na vypůjčení si od kolegů nebo guidů.  

Během této třetí fáze vás navedu na studium videa zde  a alespoň na jednu hodinu, kde si o detailech zde uvedených řekneme víc. Vaše teoretické znalosti a vaše praktické dovednosti vás pak posunou tak vysoko, že si začnete věřit. A to je pro tento sport docela zásadní. Mnoho, vlastně většina rybářů přijede na moře s tím, že ví že ty ryby stejně nechytí. A ano mají pravdu, protože to neumí. Tomu vy máte dobrou příležitost předejít. Získat dovednosti, sebedůvěru a užít si váš výlet k moři s mušákem na max.

Asi poslední technická hodina se bude věnovat technickým detailům údržby prutů, navijáků, šnůr, mušek a to včetně základních oprav. Pokud budete mít touhu, lze si vázat vlastní mušky samozřejmě. Tam pak velmi závisí na správné volbě háčků.

Nyní se tedy můžete vydat na další fly fishing výlet, typicky se bude jednat o nějakou další prémiovou destinaci, kde lze očekávat další ceněné druhy ryb, například známý permit nebo méně známý ale velmi ceněný golden trevally viz obrázek.

Už toho budete hodně umět, ale stále budete přicházet o hodně ryb. Důvodů proto je několik, ale skloubit vše v krátkém čase a udělat to přesně je věcí nejen dovedností, ale také zkušeností a štěstí. Takže i když budete hodně trénovat na což OK dohlídnu, bez týdnů na moři se k touženému stavu vidět rybu – hodit – chytit nedostanete.

Muškařina na moři je zásadně jiná od naší vnitrozemské. Mám několik klientů/přátel, kteří využili mých znalostí, dovedností a zkušeností a nyní se naplno těší toho, jak jim to jde. Proto jsem si docela jistý, že každý, kdo tomu dá vůli a čas má reálnou šanci užít si to stejně.

Na závěr třetí etapy každý získá zlatý certifikát Akademie.

Souhrnný seznam vašich aktivit  v průběhu všech tří fází Akademie

 

Fáze I - s osmičkou k moři

I / 1 Úvodní lekce, vyhodnocení dovedností, zadání tréninku

I / 2 Pořízení osmičkového vybavení

I / 3 Technická hodina – konfigurace a sestavení výstroje

I / 4 Zkompletování vy bavení podle seznamu a první soukromý mořský výlet – sami nebo se mnou

Získání základního certifikátu Akademie

Fáze II - můj první GT

II / 5 Povýšení vybavení na dvanáctku

II / 6 Technická hodina – jak sestavit těžký prut a

II / 7 Zkompletování výbavy pro profesionální výlet podle dodaného seznamu. Účast na profi výletě.

Fáze III - k mistrovi tropických moří

III / 8 Technické dovednosti, hloubkový trénink dle videa

III / 9 Doplnění váhy deset a pořízení záložního vybavení pro všechny váhy 8, 10 a 12

III / 10 Výlet na druhý profi-zájezd, cílené ulovení vaší trofejní ryby

Získání zlatého certifikátu Akademie

bottom of page